Medföljande tillbehör
- 1-kopps filterkorg
- 2-kopps filterkorg
- Blindfilter
- Måttsked
- Tamper
Extra skarpa priser på espressomaskiner i vårt födelsedagserbjudande! Se rabatterna här eller ring +45 70 777 303 för rådgivning!
Köp här
Totalt antal produkter:
Fastlægges i checkout
Din kurv i alt

Fra La Pavoni
Availability date:
Ref: 28L-LPMCBS02EU
- EAN: 8010072260310
Produktbeskrivning
La Pavoni Casa Bar PID är en halvautomatisk espressomaskin som är designad för att ge en autentisk och professionell kaffeupplevelse hemma.
Med sin eleganta italienska design och robusta konstruktion i rostfritt stål och mässingskomponenter utstrålar denna maskin både stil och hållbarhet.
Casa Bar är utrustad med ett PID-system som låter dig justera temperaturen i maskinens panna, vilket ger dig bättre kontroll över din kaffebryggning. Den inbyggda temperaturindikatorn visar när maskinen är redo att brygga espresso och ånga mjölk. Maskinen är utrustad med en single boiler, och den inbyggda professionella pumpen levererar ett tryck på 15 bar. På manometern visas maskinens pumptryck.
Dessutom har maskinen en ny och förbättrad kraftfull ångstav, vilket gör det enkelt att skumma mjölk till din cappuccino.
La Pavoni Casa Bar PID är lätt att använda med vippreglage med LED-belysning för att aktivera brygg- och ångfunktionerna. Maskinen har även en stor vattentank på 3 liter, så du kan brygga flera espresso utan att behöva fylla på vatten. Därför får du en maskin med stor kapacitet och hög användarvänlighet.
Tillbehör passar La Pavoni Casa Bar PID Stål LPMCBS02EU Espressomaskin
|
Rigtig Kaffe Crema Intenso 6kg
1 499,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Super Crema 6kg
1 789,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Organic Mixpaket 8x400g
1 299,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Världens Kaffe - 9x400g
1 459,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Mixpaket 2,1kg
899,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Mixpaket 2,2kg
749,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Mixpaket 2,5 kg Hela kaffebönor
979,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Mixpaket 5,2kg
1 779,00 SEK
Lägg till i varukorg |
Medföljande tillbehör
Vibrationspump
I början av 70-talet introducerade Ulka Co vibrationspumpen – en betydligt billigare pump än exempelvis en rotationspump, vilket gör att maskinens pris blir lägre. Vibrationspumpen har ett tryck på 15 bar.
Passiv kopvarmer
Oven på espressomaskinen kan du stille dine espressokopper, så de bliver opvarmet af restvarmen fra maskinens kedel. En kold kop, kan tage livet af enhver kaffe. Det er også en god ide at skylle koppen med varmt vand fra maskinen inden du brygger, for at varme den op.
Enkel eller dubbel espresso
Oavsett om du vill brygga ett eller två shots åt gången, har Casa Bar PID gott om kapacitet för en perfekt espressobryggning. Den levereras med ett filter för enkel shot och ett för dubbel shot.
| Maskinkategori | Semiautomatisk |
| Serie | La Pavoni Casa Bar PID |
| Diameter filterkorg | 58 mm. |
| Värmare | Single Boiler |
| Pump | Vibrationspump |
| PID-funktion | Ja |
| OPV ventil | Ja |
| Vattentank | 3 L |
| Förmalet kaffe | Ja |
| Tamper medföljer | Ja |
| Enkel filterkorg | Ja |
| Dubbel filterkorg | Ja |
| Blindfilter | Ja |
| Måttsked | Ja |
| Mjölksystem | Ja - steamer |
| Koppvärmare | Overskudsvarme |
| Pumptryck | 15 |
| Färg front/ kabinett | Stål / Stål |
| Material | Messing |
| Material | Rostfritt stål |
| Elanslutning | 220 - 240 V |
| Effekt | 1320 W |
| Bredde | 23,5 cm |
| Höjd | 37 cm |
| Dybde | 23,5 cm |
| Vikt | 13,3 kg |
Enkelkokare av rostfritt stål Legendariskt E61-grupphuvud Vibrationspump Manometer för pumpttryck Vridhandtag
Single boiler av rostfritt stål Legendariskt E61-grupphuvud Vibrationspump Manometer för pumpttryck Vridhandtag
Single boiler i rostfritt stål Legendariskt E61-brygghuvud Vibrationspump Manometer för pumppress Vridhantag Detaljer i trä
Flow Control ventil Dual boilers - brygg och ånga samtidigt Legendariskt E61-grupphuvud Otroligt tyst och professionell rotationspump Dubbel PID-funktion för temperaturkontroll av båda pannorna Joystick system Vattentank eller direkt vattenanslutning
Profitec GO Brushed - Exclusive Line Inkl. Eureka Mignon Zero 65 Speedy Mattsvart Espressokvarn
Fördelar med Profitec GO: Enkel panna Vibrationspump 0,4 liters kopparpanna PID-funktion OPV-ventil Programmerbart ECO-läge Snabb uppvärmning på 5-7 minuter
There are no available reviews. Write your review.
There are no available questions. Ask your question.
Enkelkokare av rostfritt stål Legendariskt E61-grupphuvud Vibrationspump Manometer för pumpttryck Vridhandtag
Single boiler av rostfritt stål Legendariskt E61-grupphuvud Vibrationspump Manometer för pumpttryck Vridhandtag
Single boiler i rostfritt stål Legendariskt E61-brygghuvud Vibrationspump Manometer för pumppress Vridhantag Detaljer i trä
Flow Control ventil Dual boilers - brygg och ånga samtidigt Legendariskt E61-grupphuvud Otroligt tyst och professionell rotationspump Dubbel PID-funktion för temperaturkontroll av båda pannorna Joystick system Vattentank eller direkt vattenanslutning
Profitec GO Brushed - Exclusive Line Inkl. Eureka Mignon Zero 65 Speedy Mattsvart Espressokvarn
Fördelar med Profitec GO: Enkel panna Vibrationspump 0,4 liters kopparpanna PID-funktion OPV-ventil Programmerbart ECO-läge Snabb uppvärmning på 5-7 minuter