Rigtig Kaffe Honduras No. 1 är ett 100% tvättat arabica, bestående av noga utvalda bönor från Honduras. Ett sött och välbalanserat kaffe, med noter av choklad och malt.
Kaffet är mörkrostat och har en behaglig syrlighet samt en otrolig fyllnad och mjuk smak, med härliga noter av choklad och malt. Eftersmaken är långvarig och ihållande med söta undertoner. Med mjölk får man en kola- och chokladaktig upplevelse. Otroligt läcker och mjuk!
Honduras är världens sjunde största kaffeproducent, vilket motsvarar till att landet producerar 3-4% av världsandelen. Här finns 6 kaffeodlande regioner, som levererar mycket ren och komplex arabica-kaffe av typerna Caturra, Pacas och Typica.
Honduriskt kaffe odlas oftast i skugga på 1100-1650 meters höjd och kännetecknas av en söt doft, med noter av vanilj och hasselnöt, samt en mild och fyllig smak med noter av choklad och nötter.
En påse innehåller 400 g hela bönor
Rigtig kaffe världskaffe är kaffe i världsklass. Det är en serie som tagit ett år att utveckla och som består av kaffe i toppkvalitet från 9 olika länder i det kaffeodlande bältet, som breder ut sig längs ekvatorn från söder vid Stenbockens vändkrets till norr vid Kräftans vändkrets.