Medföljande tillbehör
- 1-kopps filterkorg
- 2-kopps filterkorg
- Rengöringsborste
- Målske
- Tamper
Extra skarpa priser på espressomaskiner i vårt födelsedagserbjudande! Se rabatterna här eller ring +45 70 777 303 för rådgivning!
Köp här
Totalt antal produkter:
Fastlægges i checkout
Din kurv i alt

Fra La Pavoni
Availability date:
Ref: 28L-LPMCBN01EU
- EAN: 8010072252131
Produktbeskrivning
La Pavoni New Casa Bar är en semiautomatisk espressomaskin som är designad för att ge en autentisk och professionell kaffeupplevelse hemma.
Med sitt eleganta italienska design och robusta konstruktion av rostfritt stål och mässingskomponenter utstrålar denna maskin både stil och hållbarhet.
New Casa Bar är utrustad med en kraftfull steamer, så att du enkelt kan skumma mjölk till din cappuccino. Den inbyggda temperaturindikatorn visar dig när maskinen är klar att brygga espresso och ånga mjölk. Maskinen är tillverkad med en single boiler och den inbyggda professionella pumpen levererar 15 bar tryck. I manometern visas maskinens pumptryck.
La Pavoni New Casa Bar är lätt att använda med vipp-handle med LED-ljus för att aktivera brygg- och ångfunktionerna. Maskinen har även en stor vattentank på 2,9 liter, så att du kan göra flera espresso utan att behöva fylla på vattentanken. Du får därför en maskin med stor kapacitet och användarvänlighet.
Tillbehör passar La Pavoni New Casa Bar Svart LPMCBN01EU Espressomaskin
|
Rigtig Kaffe Crema Intenso 6kg
1 499,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Super Crema 6kg
1 789,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Organic Mixpaket 8x400g
1 299,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Världens Kaffe - 9x400g
1 459,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Mixpaket 2,1kg
899,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Mixpaket 2,2kg
749,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Mixpaket 2,5 kg Hela kaffebönor
979,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Mixpaket 5,2kg
1 779,00 SEK
Lägg till i varukorg |
I början av 70-talet introducerades vibrationspumpen av Ulka Co – en betydligt billigare pump än till exempel en rotationspump, vilket gör maskinens pris lägre.
Vibrationspumpen har ett tryck på 15 bar.
På toppen av espressomaskinen kan du ställa dina espressokoppar så att de värms upp av restvärmen från maskinens panna. En kall kopp kan ta livet av vilken kaffe som helst. Det är också en bra idé att skölja koppen med varmt vatten från maskinen innan du brygger, för att värma upp den.
Oavsett om du vill brygga ett eller två shots åt gången, så har New Casa Bar gott om kapacitet för en perfekt espressobryggning och kommer med ett filter för enkelshot och ett för dubbelshot.
| Maskinkategori | Semiautomatisk |
| Serie | New Casa Bar |
| Diameter filterkorg | 51 mm |
| Värmare | Single Boiler |
| Pump | Vibrationspump |
| OPV ventil | Ja |
| Vattentank | 2,9 L |
| Förmalet kaffe | Ja |
| Tamper medföljer | Ja |
| Enkel filterkorg | Ja |
| Dubbel filterkorg | Ja |
| Måttsked | Ja |
| Mjölksystem | Ja - steamer |
| Koppvärmare | Overskudsvarme |
| Pumptryck | 15 |
| Färg front/ kabinett | Svart / Svart |
| Material | Rostfritt stål |
| Material | Messing |
| Elanslutning | 220 - 240 V |
| Effekt | 950 W |
| Bredde | 22 cm |
| Höjd | 32 cm |
| Dybde | 27 cm |
| Vikt | 8 kg |
Enkelkokare av rostfritt stål Legendariskt E61-grupphuvud Vibrationspump Manometer för pumpttryck Vridhandtag
Single boiler av rostfritt stål Legendariskt E61-grupphuvud Vibrationspump Manometer för pumpttryck Vridhandtag
Single boiler i rostfritt stål Legendariskt E61-brygghuvud Vibrationspump Manometer för pumppress Vridhantag Detaljer i trä
Flow Control ventil Dual boilers - brygg och ånga samtidigt Legendariskt E61-grupphuvud Otroligt tyst och professionell rotationspump Dubbel PID-funktion för temperaturkontroll av båda pannorna Joystick system Vattentank eller direkt vattenanslutning
Profitec GO Brushed - Exclusive Line Inkl. Eureka Mignon Zero 65 Speedy Mattsvart Espressokvarn
Fördelar med Profitec GO: Enkel panna Vibrationspump 0,4 liters kopparpanna PID-funktion OPV-ventil Programmerbart ECO-läge Snabb uppvärmning på 5-7 minuter
There are no available reviews. Write your review.
There are no available questions. Ask your question.
Enkelkokare av rostfritt stål Legendariskt E61-grupphuvud Vibrationspump Manometer för pumpttryck Vridhandtag
Single boiler av rostfritt stål Legendariskt E61-grupphuvud Vibrationspump Manometer för pumpttryck Vridhandtag
Single boiler i rostfritt stål Legendariskt E61-brygghuvud Vibrationspump Manometer för pumppress Vridhantag Detaljer i trä
Flow Control ventil Dual boilers - brygg och ånga samtidigt Legendariskt E61-grupphuvud Otroligt tyst och professionell rotationspump Dubbel PID-funktion för temperaturkontroll av båda pannorna Joystick system Vattentank eller direkt vattenanslutning
Profitec GO Brushed - Exclusive Line Inkl. Eureka Mignon Zero 65 Speedy Mattsvart Espressokvarn
Fördelar med Profitec GO: Enkel panna Vibrationspump 0,4 liters kopparpanna PID-funktion OPV-ventil Programmerbart ECO-läge Snabb uppvärmning på 5-7 minuter