La Pavoni Professional Lyx är en elegant och stilren espressomaskin som passar perfekt i det moderna köket.
Maskinen är utrustad med en vattennivåindikator i pannan samt en manometer som visar trycket i pannan och därmed indikerar om maskinen är uppvärmd. Maskinen är klar för bryggning när temperaturindikatorn lyser och pilen i manometern är i det gröna området.
La Pavoni Lever espressomaskiner möjliggör en bättre utnyttjande av den malda kaffet tack vare bryggmetoden, det hydrauliska pre-infusionssystemet. Med denna bryggmetod uppnår man det krämiga lagret i kaffet, känt som espressans sanna hemlighet.
Bryggmetoden innebär att du drar ned handtaget på maskinen för att göra en flush. Detta ser till att du alltid har ett rent grupphuvud och får grupphuvudet upp i temperatur. Temperaturen på grupphuvudet är mest optimal när den är mellan 90-95 grader.
När temperaturen är optimal, sätts portafiltret med nymalt kaffe in i maskinen, där du drar upp handtaget och gör pre-infusion. Därefter sänker du handtaget med rätt intensitet. Det optimala trycket är 7-9 bar de första 10 sekunderna, varefter trycket naturligt kommer att sjunka. Själva bryggningen bör ta mellan 20-25 sekunder för optimal extraktion.
Denna bryggmetod hjälper till att bevara alla de bästa aromerna från kaffet och ger en fyllig och långvarig eftersmak.
Maskinen är dessutom utrustad med en ångstav som gör det möjligt att brygga en härlig cappuccino eller caffe latte. Steamern ser till att mjölken blir luftig, varm och skummad.
Must-have tilbehör
Tillbehör passar La Pavoni Professional Lyx LPLPLQ01EU
Kokaren är på 1,6L, vilket ger dig möjlighet att brygga upp till 16 espressoshots. Det finns ett vattennivåglas på sidan, så du kan se när det är dags att fylla på vatten. Vi rekommenderar att du alltid fyller på maskinen innan du slår på den, eftersom locket endast får tas av när maskinen är helt kall.
Manometer
Maskinen är utrustad med ett manometer som visar trycket i kokaren och därmed indikerar om maskinen har uppnått optimal temperatur. Maskinen är klar för bryggning när temperaturindikatorn lyser och pilen i manometern är i det gröna området.
Steamer
Maskinen är utrustad med en steamer som värms upp och blir klar för användning på endast 15 minuter. Du kan därför snabbt brygga en härlig mjölkdrink. Det finns en standard ångstav med 3-håls ångspets, och en 'Cappuccino Automatic' ingår, vilket gör det extra enkelt att skumma mjölk.