Fra Smeg
Smeg EGF03RDEU manuell espressomaskin inkl. kvarn röd
- Brygg upp till 2 koppar åt gången
- Dubbelt termoblock-värmesystem
- Inbyggd steamfunktion
- Justerbara inställningar
- 4 förinfusionsprofiler
- Enkelt underhåll
Extra skarpa priser på espressomaskiner i vårt födelsedagserbjudande! Se rabatterna här eller ring +45 70 777 303 för rådgivning!
Köp här
Totalt antal produkter:
Fastlægges i checkout
Din kurv i alt

Fra Smeg
Availability date:
Ref: 28-9329822
- EAN: 8017709329822
Produktbeskrivning
Få den äkta baristaupplevelsen i ditt eget hem. Doften av äkta espresso, smaken av en krämig cappuccino eller en läcker latte macchiato, färskbryggd i ditt eget kök.
Smegs manuella espressomaskin är utrustad med den senaste tekniken som säkerställer utsökta kaffeupplevelser varje gång. Du får en manuell espressomaskin designad i en vacker och klassisk 50-tals retrostil som tillför en känsla av stil till varje kök.
Den manuella espressokvarnen är en inbyggd kaffekvarn med koniska knivar i rostfritt stål. Detta säkerställer en jämn malning av kaffet och framhäver därmed all arom i koppen. Maskinen har en 58 mm filterhållare och är utrustad med ett professionellt steamrör med två inställningar. Maskinen har två termoblock, vilket resulterar i två separata värmesystem för kaffe och mjölk, vilket gör att steamfunktionen alltid är redo igen så snart kaffet är bryggt. Du behöver därför inte vänta med att skumma mjölken när du brygger kaffe.
Smegs manuella espressomaskin är dessutom tillverkad med en manometer som ger dig möjlighet att övervaka hur kaffet extraheras och säkerställer den perfekta espresson eller koppen kaffe varje gång.
Maskinen kan anpassas efter alla smakpreferenser tack vare dess kontrollpanel med två menyer. I huvudmenyn får du möjlighet att välja mellan två förinställda malningsinställningar, antingen för enkel espresso eller dubbel. Du kan även välja om du vill brygga en eller två koppar kaffe.
I inställningsmenyn kan du anpassa din kaffebryggning med fyra olika förinfusionsprofiler: kort, standard, lång eller progressiv. Förinfusion fungerar genom att maskinen fuktar kaffet innan det pressas ut och bryggs. Detta resulterar i bättre arom, färg och smak. Slutligen kan du välja mellan fyra bryggtemperaturer.
Följande medföljer till maskinen:
Tillbehör passar Smeg EGF03RDEU manuell espressomaskin inkl. kvarn röd
| Maskinkategori | Semiautomatisk |
| Serie | Smeg EGF03 |
| Pump | Vibrationspump |
| Termoblock | Ja - 2 stk |
| Bönbehållare | 250 g |
| Tamper medföljer | Ja |
| Enkel filterkorg | Ja |
| Dubbel filterkorg | Ja |
| Blindfilter | Ja |
| Svensk manual medföljer | Ja |
| Mjölksystem | Ja - steamer |
| Möjlighet för aromadoubleshot | Ja |
| Varmvatten funktion | Ja |
| Antal koppar per bryggning (Kaffe) | 1 - 2 |
| Programmerbar kaffestyrka | 4 |
| Programmerbar kaffemängd | Ja |
| Programmerbara temperaturer | 4 |
| Display typ | Med knapper |
| Koppvärmare | Overskudsvarme |
| Vattentank / sensor (tom vattentank) | 2,4 L / Ja |
| Pumptryck | 15 |
| Färg front/ kabinett | Rød |
| Kværnblade, størrelse | 58 mm |
| Kværnblade, type | Konisk |
| Kværnblade, materiale | Stål |
| Material | Plastik |
| Material | Rostfritt stål |
| Material | Aluminium |
| Effekt | 1650 W |
| Bredde | 33,4 cm |
| Höjd | 44,3 cm |
| Dybde | 43 cm |
| Vikt | 12,5 kg |
Enkelkokare av rostfritt stål Legendariskt E61-grupphuvud Vibrationspump Manometer för pumpttryck Vridhandtag
Single boiler av rostfritt stål Legendariskt E61-grupphuvud Vibrationspump Manometer för pumpttryck Vridhandtag
Single boiler i rostfritt stål Legendariskt E61-brygghuvud Vibrationspump Manometer för pumppress Vridhantag Detaljer i trä
Flow Control ventil Dual boilers - brygg och ånga samtidigt Legendariskt E61-grupphuvud Otroligt tyst och professionell rotationspump Dubbel PID-funktion för temperaturkontroll av båda pannorna Joystick system Vattentank eller direkt vattenanslutning
Profitec GO Brushed - Exclusive Line Inkl. Eureka Mignon Zero 65 Speedy Mattsvart Espressokvarn
Fördelar med Profitec GO: Enkel panna Vibrationspump 0,4 liters kopparpanna PID-funktion OPV-ventil Programmerbart ECO-läge Snabb uppvärmning på 5-7 minuter
There are no available reviews. Write your review.
There are no available questions. Ask your question.
Enkelkokare av rostfritt stål Legendariskt E61-grupphuvud Vibrationspump Manometer för pumpttryck Vridhandtag
Single boiler av rostfritt stål Legendariskt E61-grupphuvud Vibrationspump Manometer för pumpttryck Vridhandtag
Single boiler i rostfritt stål Legendariskt E61-brygghuvud Vibrationspump Manometer för pumppress Vridhantag Detaljer i trä
Flow Control ventil Dual boilers - brygg och ånga samtidigt Legendariskt E61-grupphuvud Otroligt tyst och professionell rotationspump Dubbel PID-funktion för temperaturkontroll av båda pannorna Joystick system Vattentank eller direkt vattenanslutning
Profitec GO Brushed - Exclusive Line Inkl. Eureka Mignon Zero 65 Speedy Mattsvart Espressokvarn
Fördelar med Profitec GO: Enkel panna Vibrationspump 0,4 liters kopparpanna PID-funktion OPV-ventil Programmerbart ECO-läge Snabb uppvärmning på 5-7 minuter