Nivona CafeRomatica 690 är en helautomatisk espressomaskin i elegant matt svart design, utrustad med en rad smarta funktioner som gör kaffebryggningen enkel och njutbar – med bara ett knapptryck.
Maskinen har den senaste koniska kvarnen i härdat stål, vilket garanterar en jämn och exakt malning varje gång. På den tydliga 2,4” TFT-färgdisplayen navigerar du enkelt mellan menyerna och anpassar inställningarna efter din smak.
Med Aroma Balance System får du full kontroll över bryggprocessen. Du kan välja mellan tre aromprofiler – dynamisk, konstant och intensiv – som alla påverkar hur vattnet passerar genom kaffet. Vid konstant profil är flödet jämnt under hela bryggningen, medan dynamisk och intensiv varierar tryck och flöde för att framhäva olika smaknyanser. Resultatet? En kopp kaffe som smakar precis så som du vill ha den.
Nivona CafeRomatica 690 är dessutom utrustad med SPUMATORE Plus, ett avancerat mjölksystem som automatiskt skummar mjölken till perfekt konsistens. Du kan enkelt skapa läckra drycker som cappuccino och latte macchiato – maskinen suger själv upp mjölken från en kartong eller behållare, värmer och skummar den, och häller sedan kaffet direkt i koppen.
För dig som gillar att finjustera din kaffeupplevelse erbjuder modellen flera individuella inställningar. Du kan välja mellan 5 styrkenivåer, 3 vattentemperaturer, samt justera mängden kaffe och förhållandet mellan kaffe och mjölk.
Med Nivona CafeRomatica 690 får du en elegant, pålitlig och användarvänlig espressomaskin som levererar en rik och balanserad kaffearom – varje gång.
Must-have tilbehör
Tillbehör passar Nivona NICR 690 Matt Svart Espressomaskin
Rigtig Kaffe är Danmarks enda officiella Nivona-återförsäljare – vi har naturligtvis en egen serviceverkstad med utbildade Nivona-tekniker som tar väl hand om din maskin. Med en espressomaskin från Nivona får du en maskin av högsta kvalitet – byggd i Schweiz med garanti för Premium Swiss Quality!
Automatiskt mjölksystem
Denna helautomatiska espressomaskin är naturligtvis utrustad med ett automatiskt mjölksystem, så att du kan brygga mjölkbaserade drycker. Mjölksystemet suger själv upp mjölken från mjölkpaketet eller flaskan via mjölkslangssystemet.
Rengöringen av mjölksystemet är otroligt enkel med en Nivona-espressomaskin – maskinen sköljer själv igenom mjölkmunstyckena och mjölkslangen så att mjölkresterna avlägsnas. Du behöver bara starta sköljprogrammet.
Inbyggd kvarn
CafeRomatica 690 har en inbyggd bönbehållare med kapacitet för 250 gram hela bönor. Kaffebönorna leds direkt ner i kvarnen, som alltid maler exakt den mängd bönor som behövs för varje enskild kopp.
Programmering
Med Nivona CafeRomatica 690 har du möjlighet att ställa in 5 olika kaffedrycker och spara inställningarna, så att du får exakt samma kopp varje gång. Detta görs under inställningen för recept. Du har dessutom möjlighet att skapa din egen kaffedryck ”MyCoffee”, där du väljer vilken dryck som ska vara utgångspunkt. Därefter justerar du önskat förhållande mellan mjölk och kaffe, styrka med mera – så att ditt favoritkaffe sparas här.
Användarvänlig svensk display
Displayen på Nivonas espressomaskiner kan ställas in på svenska. Den stora färgdisplayen gör det otroligt enkelt att både brygga kaffe och att utföra de automatiska rengörings- och avkalkningsprogrammen.
Stor vattentank
Vattentanken har en kapacitet på 2,2 liter, och med Nivonas Claris-filter installerat direkt i vattentanken skyddas espressomaskinen mot kalk samtidigt som vattnet alltid är fräscht. Kom ihåg att aktivera filtret i inställningarna.
Enkel betjäning
Espressomaskinen styrs snabbt och enkelt via de två vredknapparna. Den högra används för att välja vilken kaffetyp du önskar och den vänstra för att välja styrka och mängd. Välj styrka genom att trycka på knappen och mängd genom att vrida.
Anpassa ditt val
Med Nivona CafeRomatica 695 har du stora möjligheter att ställa in varje enskild kopp så att den blir precis som du vill ha den. Välj mellan 5 olika styrkor, 3 olika temperaturer och justera mängden från 20 ml till 240 ml. När du har gjort inställningarna en gång kommer maskinen ihåg dem, så att du kan brygga din personliga kopp med ett enda tryck. Vid cappuccino kan du välja förhållandet mellan kaffe och mjölk, och vid latte macchiato kan du välja förhållandet mellan kaffe, mjölk och skum.
Justerbart kaffeutlopp
Kaffeutloppet på Nivona CafeRomatica 690 kan justeras upp och ner, så att du kan brygga i koppar som är upp till 14 centimeter höga.
Hela bönor eller malet kaffe
Nivona CafeRomatica 695 har en liten tratt där du kan tillsätta malet kaffe direkt för varje enskild kopp, om du vill brygga med ett specialkaffe.
Nivona espressomaskiner är vackra och fulla av detaljer som gör kaffebryggningen till en lek. Här kan du se hela vårt utbud av espressomaskiner, tillbehör och rengöringsprodukter från Nivona.
Nivona espressomaskiner är vackra och fulla av detaljer som gör kaffebryggningen till en lek. Här kan du se hela vårt utbud av espressomaskiner, tillbehör och rengöringsprodukter från Nivona.