Fra Gaggia
Gaggia Accademia Stål Espressomaskin
- Helautomatisk espressomaskin
- Tydlig hantering via pekskärm
- 14 olika drycker
- Förbryggning
- Kraftfull ångare
- 3 justerbara kaffestyrkor
- OneTouch-mjölksystem - Integrerad mjölktank
Extra skarpa priser på espressomaskiner i vårt födelsedagserbjudande! Se rabatterna här eller ring +45 70 777 303 för rådgivning!
Köp här
Totalt antal produkter:
Fastlægges i checkout
Din kurv i alt

Fra Gaggia
Availability date:
Ref: 25A-RI9782/01
- EAN: 8720389008382
Produktbeskrivning
Tillbehör passar Gaggia Accademia Stål Espressomaskin
|
Gaggia Stort Rengöringspaket
1 599,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Gaggia Medium Rengöringspaket
969,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Gaggia Litet Rengöringspaket
519,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Cafetto Tevo Mini Rengöringstabletter 8 st
259,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Gaggia Cappuccinokoppar 17 cl 4 St
649,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Gaggia Espressokoppar 6 cl 6 St
569,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Gaggia Servicekit
369,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
House of Barista Proff Mjölkkanna 0,5L
299,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
Rigtig Kaffe Super Crema 6kg
1 789,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Crema Intenso 6kg
1 499,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Organic Mixpaket 8x400g
1 299,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Världens Kaffe - 9x400g
1 459,00 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Mixpaket 2,1kg
899,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Mixpaket 2,2kg
749,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Mixpaket 2,5 kg Hela kaffebönor
979,95 SEK
Lägg till i varukorg |
|
|
Rigtig Kaffe Mixpaket 5,2kg
1 779,00 SEK
Lägg till i varukorg |
Den stora 5-tums touch-display gör det mycket enklare att överblicka inställningsmöjligheter, rengöringsprogram etc. På Gaggia Accademia hittar du hela 14 kaffe- och mjölkdrycker, såsom ristretto, espresso, espresso lungo, kaffe, americano, cappuccino, café latte, cortado, flat white, latte macchiato, mjölkskum och varmt vatten.
Den integrerade mjölktanken ger dig möjlighet att automatiskt brygga kaffedrycker med mjölk med bara en enkel knapptryckning. Espressomaskinen skummar nämligen mjölken åt dig så att du enkelt och snabbt kan få en läcker kopp cappuccino, caffe latte och cortado. Mjölktanken kan enkelt kopplas av och placeras i kylskåpet.
Gaggia Accademia ger dig möjlighet att kortvarigt rengöra ångarmen genom att skjuta ånga genom den i några sekunder, så den är redo att skumma din mjölk.
Med hjälp av vridknappen på framsidan av espressomaskinen kan du enkelt justera kaffestyrkan i 3 nivåer.
Maskinen är utrustad med förbryggning, vilket innebär att den malda kaffet fuktas under lågt tryck innan bryggningen börjar. Det ger ett jämnare tryck under bryggningen så att du får full smak av din kaffe.
Överst på Gaggia Accademia kan du placera dina espressokoppar och cappuccinokoppar så att de är varma när du brygger kaffe. På så sätt håller din nybryggda kaffe sig varm längre än om den bryggs direkt i en kall kopp.
Gaggia Accademia är utrustad med en kraftfull ångare som ger dig möjlighet att skapa rätt mjölkskum till din kaffedryck. Det krävs bara en knapptryckning på skärmen för att aktivera ångfunktionen, och tack vare ångarens form kan du använda olika typer av mjölkkannor och alltid skapa krämigt mjölkskum.
Kaffeutloppet kan justeras upp och ner för att passa exakt den kopp du vill brygga din kaffe i.
Gaggia Accademia ger dig möjlighet att få varmt vatten till exempelvis te. Detta görs genom att trycka på den relevanta knappen på skärmen, varpå vattnet kommer ut från maskinen. Du kan till exempel ställa in maskinen på 80 grader för grönt te och 90 grader för svart te.
Du har möjlighet att justera mjölkskummet till din kaffedryck. På så sätt kan du skapa exakt den kopp kaffe med mjölkskum som du gillar bäst.
Bryggenheten kan tas ut genom att öppna frontpanelen och sedan öppna servicepanelen på sidan av maskinen. För att få bästa kafferesultat är det viktigt att rengöra bryggenheten minst en gång i veckan under rinnande varmt vatten så att kaffefett, kaffesump och liknande spolas bort.
| Maskinkategori | Helautomatisk |
| Maskinkategori | Automatisk |
| Serie | Gaggia Accademia |
| Vattentank | 1,6 l |
| Bönbehållare | 350 g |
| Kaffedrycker | Doppio |
| Kaffedrycker | Americano |
| Kaffedrycker | Ristretto |
| Kaffedrycker | Espresso |
| Kaffedrycker | Cafe Creme / svart kaffe |
| Kaffedrycker | Lungo |
| Mjölkdrycker | Espresso Macchiato |
| Mjölkdrycker | Cappuccino |
| Mjölkdrycker | Mjölkskum |
| Mjölkdrycker | Flat White |
| Mjölkdrycker | Cortado |
| Mjölkdrycker | Cafe au lait / Cafe Latte |
| Mjölkdrycker | Varm mjölk |
| Mjölkdrycker | Latte Macchiato |
| Mjölksystem | Ja - helautomatiska |
| Mjölkbehållare | Ja |
| Justerbar mjölk/mjölkskum | Ja |
| Varmvatten funktion | Ja |
| Antal koppar per bryggning (Kaffe) | 1 - 2 |
| Antal koppar per bryggning (Mjölk & Kaffe) | 1 |
| Programmerbar kaffestyrka | 5 |
| Programmerbar kaffemängd | Ja |
| Max. Glas- & Kopphöjd | 12 cm |
| Display typ | Touchskærm |
| Display | Touchskærm |
| Display | Ja m. knapper |
| Kvarn/ inställningar | Keramisk / 3 |
| Bönbehållare / sensor (tom bönbehållare) | 350g / Ja |
| Hela bönor / Förmalda bönor | Ja / Ja |
| Vattentank / sensor (tom vattentank) | 1,6L / Ja |
| Möjlighet för kalkfilter | Ja - Købes som tilbehør |
| Sumplåda kapacitet | ca. 14 kopper |
| Pumptryck | 15 |
| App-funktion | Nej |
| Automatiskt rengöringsprogram | Ja |
| Automatiskt avkalkningsprogram | Ja |
| Färg front/ kabinett | Stål / Stål |
| Effekt | 1900 W |
| Bredde | 28,2 cm |
| Höjd | 38,5 cm |
| Dybde | 42,8 cm |
| Vikt | 13,8 kg |
Siemens TQ903R03 EQ900 Espressomaskin
6,8" stor och intuitiv full-touch-display med unik meny – iSelect Display Programmeringsfunktion för varje dryck – Barista Mode MyCoffee- och CoffeePlaylist-funktion – Home Connect eGrinder-system – individuell kvarninställning 3 användarprofiler med 10 individualiserade drycker Upp till 33 olika kaffespecialiteter OneTouch – DoubleCup AutoMilk...
Siemens TQ905RZ3 EQ900 Plus Espressomaskin Inkl. AutoCalc’n Clean & Termoskanna
Exklusiv gratis Premium Care Service till ett värde av 1700 SEK 6,8" intuitiv iSelect full-touch-skärm Intelligent BeanIdent-system som anpassar brygginställningar efter kaffebönans typ Enkel rengöring, avkalkning och underhåll med automatisk autoCalc’n clean Siemens mest tystgående helautomatiska espressomaskin Elegant design i rostfritt stål
OneTouch - DoubleCup Special-knapp med extra drycker & programmeringsalternativ MyCoffee-funktion ceramDrive-kvarn CoffeeSelect-display AromaDouble Shot Front i rostfritt stål och koppbelysning
OneTouch - DoubleCup Specialknapp med extra drycker & programmeringsalternativ MyCoffee-funktion ceramDrive-kvarn CoffeeSelect-display AromaDouble Shot AutoMilk Clean
Exklusiv gratis Premium Care Service till ett värde av 1700 kr 6,8″ intuitiv iSelect full-touch-skärm 3 individuella profiler Enkel underhållning med automatisk autoCalc’n Clean Siemens mest tystgående helautomatiska espressomaskin Elegant design i rostfritt stål
There are no available reviews. Write your review.
There are no available questions. Ask your question.
Siemens TQ903R03 EQ900 Espressomaskin
6,8" stor och intuitiv full-touch-display med unik meny – iSelect Display Programmeringsfunktion för varje dryck – Barista Mode MyCoffee- och CoffeePlaylist-funktion – Home Connect eGrinder-system – individuell kvarninställning 3 användarprofiler med 10 individualiserade drycker Upp till 33 olika kaffespecialiteter OneTouch – DoubleCup AutoMilk...
Siemens TQ905RZ3 EQ900 Plus Espressomaskin Inkl. AutoCalc’n Clean & Termoskanna
Exklusiv gratis Premium Care Service till ett värde av 1700 SEK 6,8" intuitiv iSelect full-touch-skärm Intelligent BeanIdent-system som anpassar brygginställningar efter kaffebönans typ Enkel rengöring, avkalkning och underhåll med automatisk autoCalc’n clean Siemens mest tystgående helautomatiska espressomaskin Elegant design i rostfritt stål
OneTouch - DoubleCup Special-knapp med extra drycker & programmeringsalternativ MyCoffee-funktion ceramDrive-kvarn CoffeeSelect-display AromaDouble Shot Front i rostfritt stål och koppbelysning
OneTouch - DoubleCup Specialknapp med extra drycker & programmeringsalternativ MyCoffee-funktion ceramDrive-kvarn CoffeeSelect-display AromaDouble Shot AutoMilk Clean
Exklusiv gratis Premium Care Service till ett värde av 1700 kr 6,8″ intuitiv iSelect full-touch-skärm 3 individuella profiler Enkel underhållning med automatisk autoCalc’n Clean Siemens mest tystgående helautomatiska espressomaskin Elegant design i rostfritt stål