New
Gaggia Classic Pro

Fra

Eureka Costanza Espressomaskin Svart

Leverans: Leverans i slutet av augusti/början av september

Andre varianter

20 888,00 SEK

  • Elegant design i rostfritt stål
  • E61-grupphuvud med pre-infusion
  • Vibrationspump
  • Inbyggd värmeväxlare
  • PID-styrning och display
  • Ångrör och No-Burn-varmvattenrör
  • 3-vägsventil

Produktbeskrivning

Eureka Costanza är en halvautomatisk espressomaskin för dig som vill kombinera den klassiska espressoupplevelsen med moderna funktioner och hög användarvänlighet. Maskinen är utvecklad för hemmabaristan som vill ha stor kontroll över bryggningen och möjlighet att tillreda allt från en intensiv espresso till en krämig cappuccino eller latte.

Costanza är utrustad med en vibrationspump som säkerställer ett stabilt bryggtryck under extraktionen och ger dig de bästa förutsättningarna för att brygga en välsmakande espresso hemma.

Maskinen är dessutom utrustad med en rad funktioner som gör den både flexibel och intuitiv att använda. Via displayen får du tillgång till praktiska funktioner som temperaturval, shot-timer, veckoprogram och Eco Mode, medan det eleganta höljet i rostfritt stål ger Costanza ett tidlöst utseende som passar naturligt in i det moderna köket.

Nedan kan du läsa mer om de viktigaste funktionerna och teknikerna som gör Eureka Costanza till ett utmärkt val för den kvalitetsmedvetna kaffeentusiasten.

Medföljande tillbehör

  • Portafilter med dubbelt utlopp
  • Filterkorg för 1 kopp
  • Filterkorg för 2 koppar
  • Blindfilter
  • Fjäder

Heat Exchanger

En espressomaskin med värmeväxlare (Heat Exchanger) är utrustad med en kokare som både levererar värme till bryggningen och producerar ånga till ångröret. Inuti kokaren löper ett separat rör där färskt vatten från vattentanken värms upp innan det leds vidare till grupphuvudet och används för att brygga espresso.

Det innebär att bryggvattnet inte hämtas direkt från kokaren, utan värms upp på vägen genom värmeväxlaren. Samtidigt används vattnet i själva kokaren för att producera ånga och hålla systemet uppvärmt.

Den största fördelen med en värmeväxlare är att du kan brygga espresso och ånga mjölk samtidigt. Det ger ett snabbt och effektivt arbetsflöde när du tillagar cappuccino, latte eller andra mjölkbaserade kaffedrycker, eftersom du inte behöver vänta på att maskinen ska växla mellan brygg- och ångtemperatur.

E61-grupphuvud med pre-infusion

Costanza är utrustad med ett klassiskt E61-grupphuvud och en 58 mm portafilter, vilket är standard på många professionella espressomaskiner. Den inbyggda pre-infusionen fuktar kaffepucken innan bryggningen påbörjas och bidrar till en jämnare extraktion.

Vibrationspump

Vibrationspumpen introducerades i början av 1970-talet av Ulka Co. och är ett kostnadseffektivt alternativ till exempelvis en rotationspump. Det bidrar till att hålla priset på espressomaskinen nere.

Pumpen arbetar med ett tryck på 15 bar, som via en ventil reduceras till de rekommenderade 9–10 bar för bryggning av espresso. För att minska ljudnivån är maskinens hölje vanligtvis isolerat.

Brygg espresso och ånga mjölk samtidigt

Den inbyggda 1,5-liters värmeväxlarkokaren gör det möjligt att brygga espresso och ånga mjölk samtidigt. Det ger ett effektivt arbetsflöde när du tillagar cappuccino, latte eller andra mjölkbaserade kaffedrycker.

Snabb uppvärmning

Den här espressomaskinen har snabb uppvärmning och är klar att brygga på bara 10–15 minuter.

PID-styrning med tre temperaturval

Den integrerade PID-styrningen gör det möjligt att välja mellan tre förinställda bryggtemperaturer:

  • Warm – 90 °C
  • Hot – 93 °C
  • Very Hot – 96 °C

Maskinen meddelar dessutom när den valda temperaturen har uppnåtts.

Kopphållare och koppvärmare på ovansidan

På maskinens ovansida finns en praktisk kopphållare, så att du alltid har dina koppar nära till hands. Plattan fungerar dessutom som koppvärmare med hjälp av överskottsvärmen från bryggningen.

2 liters vattentank

Maskinen är utrustad med en 2-liters vattentank, medan kokaren har en kapacitet på 1,5 liter.

No-Burn ångrör

Ångröret är isolerat för att inte bli varmt lika snabbt. Det ger en mer komfortabel användning och minskar risken för att du bränner fingrarna under användning.

Ta hand om din espressomaskin

För att få bästa möjliga prestanda och lång livslängd är det viktigt att ta hand om din espressomaskin. Använd alltid rent och kalkfritt vatten. Vi rekommenderar att du filtrerar vattnet med en vattenfilterkanna eller ett AquaGusto-kalkfilter.

Maskinen bör dessutom backspolas (backflush) regelbundet för att hålla bryggruppen ren. Vi rekommenderar att detta görs ungefär var 14:e dag.

Vi utför service på din espressomaskin – läs mer här.

Maskinkategori Semiautomatisk
Serie Eureka Constanza R
Diameter filterkorg 58 mm.
Värmare HX värmare
Pump Vibrationspump
PID-funktion Ja
3-vägs ventil Ja
OPV ventil Ja
Vattentank 2 L
Förmalet kaffe Ja
Värmeväxlare Ja
Tamper medföljer Ja
Enkel filterkorg Ja
Dubbel filterkorg Ja
Blindfilter Ja
Digital Timer Ja
Material kropp Rustfritt stål
Autoavstängning Ja
Mjölksystem Ja - steamer
Varmvatten funktion Ja
Antal koppar per bryggning (Kaffe) 1 - 2
Display typ Touchskærm
Koppvärmare Overskudsvarme
Pumptryck Op til 15
Färg front/ kabinett Blankt stål
Färg Svart
Material Rostfritt stål
Effekt 1250 W
Bredde 30,1 cm
Höjd 33,7 cm
Dybde 44,5 cm
Vikt 34 kg
Brygkedel Kapacitet 1,5 L
E61 gruppehoved Ja

0 Anmeldelse

0.0 stjerner
(0 Anmeldelse)
5 ★★★★★ (0)
4 ★★★★☆ (0)
3 ★★★☆☆ (0)
2 ★★☆☆☆ (0)
1 ★☆☆☆☆ (0)
Du kan ikke skrive en anmeldelse, fordi du ikke er logget som kunde

Podukter i samma kategori